Alarmant: din ce în ce mai mulți copii cu boală inflamatorie intestinală!
Sursa de Sănătate logo
Sfatul medicului

856 vizite

19-09-2019

0 comentarii

Alarmant: din ce în ce mai mulți copii cu boală inflamatorie intestinală!

Dacă în anii trecuți, boala inflamatorie intestinală era diagnosticată numai la adulți, se constată, în ultimii ani, o creștere a incidenței în rândul copiilor. Potrivit dr. Cristina Maria Mihai, medic șef Secția de Pediatrie a Spitalului Clinic Județean de Urgență Constanța, în acest moment în evidențele secției sunt 20 de copii diagnosticați cu această afecțiune.

Boala inflamatorie intestinală se caracterizează, de fapt, printr-un grup de afecțiuni care cauzează inflamația și duc, în timp, la apariția ulcerului tractului intestinal. Aceasta se manifestă prin dureri de stomac sau de burtică. În rândul afecțiunilor însoțite de inflamație intestinală enumerăm boala Crohn și colita ulcerativă.

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662332 vizite | 57223 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

158670 vizite | 28714 comentarii

SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei

535499 vizite | 2822 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1433575 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1004243 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671805 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662332 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

580560 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.