Alcoolul, duşmanul bolnavilor cu hepatită
Sursa de Sănătate logo
Sfatul medicului

1764 vizite

02-11-2017

0 comentarii

Alcoolul, duşmanul bolnavilor cu hepatită

Hepatitasemnifică o afectare a ficatului care este caracterizată prin prezenţa celulelor inflamatorii în ţesutul hepatic. Afecţiunea se poate vindeca de la sine sau poate progresa către distrugerea ficatului.

Hepatitaeste acută atunci când durează mai puţin de şase luni şi cronică atunci când persistă mai mult. Grupul de virusuri hepatice cauzează cele mai multe situaţii de boală, însă hepatita poate fi produsă şi de toxine, cum ar fi cele din alcool, sau de alte infecţii şi tulburări autoimune. Poate avea o evoluţie „ascunsă”, atunci când persoana nu se simte bolnavă.

„Pacientul se simte rău atunci când boala afectează funcţionarea ficatului (legată de îndepărtarea substanţelor toxice din corp, controlarea compoziţiei sângelui sau producerea de bilă pentru digestie). Virusurile hepatice au fost notate alfabetic, de la A la G, cu diferenţe notabile între ele. Virusurile A şi E se transmit pe cale fecal-orală şi sunt boli acute, de regulă, care nu se cronicizează. Hepatitele B,C,D şi G se transmit prin fluide biologice şi au potenţial crescut de cronicizare.

De exemplu, în cazulhepatitei C,este important de ştiut că nu toate persoanele infectate vor dezvolta hepatită cronică, doar o mare parte, aproximativ 85%, iar dintre aceştia, o parte evoluează spre ciroză hepatică şi cancer hepatic”, au explicat specialiştii infecţionişti de la Baylor „Marea Neagră”.

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662060 vizite | 57223 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

128288 vizite | 23861 comentarii

SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei

530099 vizite | 2707 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1432977 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1003151 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671761 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662060 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

579808 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.