Alergaţi şi veţi trăi mai mult decât persoanele sedentare!
Sursa de Sănătate logo
Sfatul medicului

2491 vizite

17-12-2019

0 comentarii

Alergaţi şi veţi trăi mai mult decât persoanele sedentare!

Articol publicat de Mirabela ŞERBĂNESCU

Medicii ne avertizează tot timpul că pentru a avea o viaţă sănătoasă şi lungă trebuie să avem mare grijă la stilul de viaţă pe care îl adoptăm. Altfel spus, pe lângă alimentaţie şi mediul în care trăim, mişcarea este extrem de importantă în ceea ce priveşte menţinerea sănătăţii organismului.

Specialiştii sunt de părere că persoanele care obişnuiesc să alerge, spre exemplu, trăiesc cu aproximativ trei ani mai mult decât ceilalţi, indiferent dacă sunt fumători, supraponderali sau consumă frecvent alcool. Ei consideră că niciun alt exerciţiu fizic nu are un impact atât de mare asupra creşterii speranţei de viaţă.

Mai exact, o oră de alergare vă poate prelungi viaţa cu până la şapte ore. În cadrul unui studiu recent au fost analizate datele medicale ale persoanelor înscrise la antrenamentele sportive din cadrul institutului Cooper din Dallas. Studiul a arătat că şi cinci minute pe zi de alergare pot avea drept efect prelungirea vieţii.

Interesant este faptul că, indiferent de viteza sau distanţa parcursă la fiecare sesiune, riscul de deces prematur a scăzut cu aproximativ 40% în rândul persoanelor care obişnuiesc să alerge.

Practic, o persoană care aleargă, în medie, circa şase luni din viaţă în decursul a 40 de ani, se poate aştepta la o creştere a speranţei de viaţă cu circa 3,2 ani. De asemenea, cercetarea a arătat că efectele pozitive ale alergatului pot să apară chiar şi în cazul mersului în pas alert, dar pe distanţe mai mari şi în intervale mai lungi de timp.

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662827 vizite | 57223 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

188999 vizite | 32949 comentarii

SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei

540112 vizite | 2931 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1434265 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1006029 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671869 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662827 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

581281 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.