Apel disperat! Centrul de Tranfuzii are nevoie urgentă de sânge
Sursa de Sănătate logo
Sfatul medicului

1001 vizite

19-04-2018

0 comentarii

Apel disperat! Centrul de Tranfuzii are nevoie urgentă de sânge

Articol publicat de Mirabela ŞERBĂNESCU

Centrul Regional de Transfuzii Sanguine (CRTS) face, din nou, apel la locuitorii judeţului Constanţa să doneze sânge, indiferent de grupa sanguină pe care o au. „Solicitările de componente sanguine au crescut în această perioadă pe fondul menţinerii unui număr scăzut de donatori, în ciuda mesajelor transmise şi a acţiunilor întreprinse. În ultimele trei săptămâni s-au prezentat zilnic doar jumătate din numărul necesar de donatori, care ar fi minim 60-70 persoane, zilnic.

Pentru a putea asigura pacienţilor tratamentul transfuzional, avem nevoie de un număr mai mare de donatori de sânge, de aceea rugăm insistent persoanele care au mai donat de mult timp să revină, iar pe cei care nu au mai donat, îi rugăm să devină donatori de sânge cât mai curând”, a declarat şeful CRTS, dr. Alina Mirella Dobrotă.

Persoanele dornice să doneze sunt aşteptate în fiecare zi, de luni până vineri, de la 7.30 la 13.00, la sediul din strada Nicolae Iorga nr. 85. Reamintim că pot dona sânge persoane cu vârsta cuprinsă între 18 şi 65 ani, cu greutatea peste 50 kg, care nu au suferit de hepatită, TBC, sifilis, ulcer, epilepsie, diabet zaharat, boli de inimă. În schimb, persoanele peste 50 de ani sunt rugate să aducă de la medicul de familie o adeverinţă din care să reiasă că nu sunt în evidenţă cu boli de inimă şi neurologice. Cu trei zile înainte de donare este interzis consumul de băuturi alcoolice. Totuşi, în ziua donării se recomandă un mic dejun uşor şi minim 500 ml lichide.

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662790 vizite | 57223 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

186376 vizite | 32424 comentarii

SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei

539536 vizite | 2920 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1434184 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1005857 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671862 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662790 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

581220 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.