Care este rolul amigdalelor şi de ce nu este bine să le scoatem
Sursa de Sănătate logo
Sfatul medicului

3355 vizite

19-01-2017

0 comentarii

Care este rolul amigdalelor şi de ce nu este bine să le scoatem

Amigdalele sunt parte din sistemul limfatic şi contribuie la funcţionarea sistemului imunitar, acestea având rol de barieră împotriva agresiunii factorilor externi, a bacteriilor şi virusurilor. Inflamarea sau infectarea acestora se numeşte amigdalită, o afecţiune care se manifestă prin: gât inflamat şi dureros, febră, respiraţie urât mirositoate, congestie nazală, noduli limfatici inflamaţi, dureri de cap, dificultăţi de înghiţire. Durata de vindecare depinde de tipul de infecţie, de tratamentul urmat, precum şi de promptitudinea cu care se intervine.

„Amigdalitele virale se vindecă de la sine sau doar cu tratament simptomatic. În cazul unei suprainfecţii sau a unei amigdalite bacteriene, se poate administra antibiotic, însă doar după ce medicul a făcut controlul specific şi doar la indicaţia acestuia”, explică dr. Georgeta Anghel Dincă, medic primar pediatrie, alergologie şi imunologie.

Amigdalele au un rol important, deoarece produc imunitate, iar înlăturarea chirurgicală a acestora nu trebuie să se facă, decât dacă este neapărat nevoie.

Taguri articol: sfatul medicului amigdalita imunologie imunitate pediatrie tratament dureri

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

661367 vizite | 57217 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

46972 vizite | 8700 comentarii

Cum ne pregătim sufleteşte pentru a avea un copil? Cum ne pregătim sufleteşte pentru a avea un copil?

17531 vizite | 1785 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1431258 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1001442 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671633 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

661367 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

577656 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.