Care este scopul educaţiei?
Sursa de Sănătate logo

CURTEA BRANCOVENEASCA

CURTEA BRANCOVENEASCA

untitled

untitled
Şcolari

3338 vizite

27-05-2013

0 comentarii

Care este scopul educaţiei?

Articol publicat de Prof. Ioan Vladuca

Educaţia făcută la Şcoala Brâncovenească nu are ca scop să formeze meseriaşi, comercianţi, savanţi sau profesori, ci să formeze români adevăraţi
Marele nostru savant, profesorul Simion Mehedinţi, spunea că a educa înseamnă a integra pe copil în neamul din care face parte. Pornind de la această definiţie a educaţiei, înţelegem de ce nu poate exista o pedagogie universală, valabilă pentru toate neamurile. Pedagogia trebuie să ţină seama de particularităţile neamului. De la marele Eminescu ştim că civilizaţia adevărată răsare din rădăcini proprii, nu din copierea obiceiurilor străine şi a instituţiilor străine. Trăsătura cea mai cuprinzătoare şi mai definitorie a neamului nostru este armonia - spunea Părintele Profesor Dumitru Stăniloae. Prin urmare, educaţia românească trebuie să fie o educaţie armonioasă. Între ştiinţele exacte şi cele umaniste trebuie să existe echilibru. În caz contrar, vom avea fie un savant-robot, fie un visător lipsit de rigurozitate şi coerenţă.

Educaţia făcută la Şcoala Brâncovenească nu are ca scop să formeze meseriaşi, comercianţi, savanţi sau profesori, ci să formeze români adevăraţi. Un român adevărat va fi un bun meseriaş, un bun comerciant, un bun savant sau un bun profesor. Pe bună dreptate, Ernest Bernea spunea că „societatea şi civilizaţia căreia aparţinem, pentru a se reface, are nevoie de un om complet, echilibrat şi armonios”. Prof. Ioan Vlăducă, Director ştiinţific, Şcoala „Sfinţii Martiri Brâncoveni”

Taguri articol: educatie important ioan vladuca scoala brancoveneasca scoala sfintii martiri brancoveni

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

661956 vizite | 57223 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

118894 vizite | 22272 comentarii

SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei

527903 vizite | 2584 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1432824 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1002852 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671750 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

661956 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

579599 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.