Ce vaccin ar putea fi reintrodus în schema naţională de vaccinare
Sursa de Sănătate logo
Ştiri medicale

1591 vizite

31-01-2016

0 comentarii

Ce vaccin ar putea fi reintrodus în schema naţională de vaccinare

Articol publicat de Andreea Năstase

Vaccinul împotriva virusului HPV, cel care poate duce la apariţia cancerului de col uterin, ar putea fi reintrodus în schema de imunizare, însă va fi opţional. Asta după ce campania de vaccinare anti HPV din 2008 a fost un eşec, puţin peste 2 procente dintre fetele, care ar fi putut să beneficieze de vaccin, fiind imunizate.

„În 2008, n-am reuşit să vaccinăm decât 2,3% din totalul fetelor care erau catagrafiate, iar un procent mediu la nivel european, acolo unde de ani de zile acest program funcţionează, e undeva între 50 şi 60%. Deci, trebuie să facem cumva, încât, pe de-o parte să asigurăm vaccinul şi pe de altă parte să existe convingerea populaţiei că acest vaccin este util pentru copii”, a declarat
dr. Alexandru Rafila, preşedintele Societăţii Române de Microbiologie.

În total, ulterior campaniei, din 2008 până acum, aproximativ 150.000 de fete au fost vaccinate, a mai spus profesorul Rafila.
Vârsta optimă pentru vaccinare anti HPV este între 9 şi 14 ani.

Taguri articol: stiri medicale vaccin hpv campanie cancer

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

661364 vizite | 57217 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

46309 vizite | 8579 comentarii

Cum ne pregătim sufleteşte pentru a avea un copil? Cum ne pregătim sufleteşte pentru a avea un copil?

17531 vizite | 1785 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1431244 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1001427 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671632 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

661364 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

577655 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.