CONSTANŢA, SUB TEROAREA UNUI VIRUS GRIPAL MUTANT. Boala poate fi mortală! Medicii nu mai fac faţă!
Sursa de Sănătate logo
Sfatul medicului

75985 vizite

26-02-2016

65 comentarii

CONSTANŢA, SUB TEROAREA UNUI VIRUS GRIPAL MUTANT. Boala poate fi mortală! Medicii nu mai fac faţă!

Articol publicat de Andreea Năstase

Alertă medicalăîn Constanţa! Spitalulde Boli Infecţioase este plin de pacienţicu simptomatologiede gripă AH1N1, iar medicii spun că nu mai fac faţă numărului continuu de solicitări. Medicii avertizează că, netratată, afecţiunea poate puneîn pericol viaţa pacienţilor.Camera de gardă a Spitalului de Boli Infecţioase Constanţa a fost asaltată, în ultimele 24 de ore, de constănţeni care prezentau simptome de gripă. Medicii spun că unitatea sanitară este plină până la refuz de bolnavi şi că numărul solicitărilor creşte de la o zi la alta.

„Epidemia este declarată de către DSP. Nu ştiu dacă au declarat epidemie, dar noi avem spitalul plin de pacienţi şi nu mai facem faţă cu locurile”

- a precizat dr. Stella Halichidis, directorul Spitalului de Boli Infecţioase Constanţa.

Situaţie similară şi la Spitalul Judeţean Constanţa, unde au ajuns zeci de constănţeni cu suspiciune de gripă sezonieră. Conducerea instituţiei susţine că, deşi aceşti pacienţi au simptomatologie de gripă, deocamdată nu se pot confirma.

„Direcţia de Sănătate se ocupă de probele serologice şi aşteptăm să se confirme sau să se infirme cazurile prezentate în ultimele 24 de ore la camera de gardă. Ca măsură de siguranţă, vom menţine accesul limitat pe toate secţiile. Avem trei cazuri peste 50 de ani care sunt în stare mai gravă, însă stabile”

- a declarat managerul instituţiei, Dănuţ Căpăţână.

Direcţia de Sănătate, în alertă maximă!
Pe de altă parte, conducerea DSP spune că, în acest moment, sunt centralizate toate datele de la unităţile sanitare din oraş şi se recoltează probe.

„84 de cazuri de gripă AH1N1 au fost confirmate la Constanţa de specialiştii epidemiologi ai DSP. Medicii spun că ţin legătura cu specialiştii Ministerului Sănătăţii şi că nu se pune problema unei epidemii de gripă în acest moment.Este vorba despre tulpina AH1N1, iar probele de laborator atestă îmbolnăvirea pacienţilor care sunt internaţi. Acest virus gripal pune în pericol viaţa pacienţilor doar dacă aceştia nu se prezintă în timp util la medic, însă nu au fost înregistrate decese la Constanţa. Simptomele sunt specifice gripei sezoniere, cu manifestări mai accentuate la unii pacienţi cronici. Printre acestea, se numără durerile musculare, articulare, de cap, frisoane, stări de vomă, dureri de gât”, a declarat, pentru „Cuget Liber”, dr. Loti Popescu, purtătorul de cuvânt al DSP Constanţa.

Virusul gripal AH1N1 se transmite de la persoană la persoană, prin tuse sau strănut, atunci când picăturile sau secreţiile din nas sau gât ajung pe mâini sau pe alte suprafeţe care sunt atinse de alte persoane, care îşi duc apoi mâna la gură sau nas. Vaccinarea antigripală se face prin medicii de familie şi este gratuită Prioritate la vaccinare au bolnavii cronici, copiii şi gravidele.
Medicul mai recomandă creşterea imunităţii prin consumul crescut de fructe şi legume proaspete.

Taguri articol: sfatul medicului ah1n1 deces epidemie gripa vaccinare simptome loti popescu

Comentează aici

25 comentarii

25 februarie
Bjjmss
Uzhvlg puavlw

purchase rybelsus for sale - <a href="https://rybiactin.com/">semaglutide pill</a> buy cyproheptadine generic

24 februarie
Veksua
Dnsaow owywdq

buy clavulanate pill - <a href="https://nizomenal.com/ketoconazole/">ketoconazole pill</a> buy duloxetine 20mg generic

3 februarie
Rvfdcr
Quelgl tpsdag

order omnacortil for sale - <a href="https://predxzipro.com/progesterone/">buy progesterone 100mg online cheap</a> progesterone without prescription

1 februarie
Bqkymq
Swpdlq qmumsn

brand zithromax 250mg - <a href="https://zyprmax.com/nebivolol5mg/">nebivolol 20mg price</a> bystolic online

19 ianuarie
Kcogsd
Mxitrb jxjhit

generic amoxil - <a href="https://combamoxi.com/valsartan/">order diovan 80mg pill</a> order ipratropium pills

123

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

661464 vizite | 57220 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

54566 vizite | 9824 comentarii

Cum ne pregătim sufleteşte pentru a avea un copil? Cum ne pregătim sufleteşte pentru a avea un copil?

17653 vizite | 1788 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1431430 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1001585 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671659 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

661464 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

577828 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.