Copiii au diaree? Iată ce trebuie să faceţi!
Sursa de Sănătate logo
Sfatul medicului

1562 vizite

22-11-2017

0 comentarii

Copiii au diaree? Iată ce trebuie să faceţi!

Articol publicat de Mirabela ŞERBĂNESCU

Rotavirusul reprezintă o cauză majoră de gastroenterită şi diaree în rândul copiilor, iar perioada de incubaţie este de aproximativ trei zile. Potrivit specialiştilor clinicii Iowemed, infecţia cu rotavirus debutează frecvent cu febră şi vomă, urmată de trei până la opt zile de diaree apoasă.

În plus, infecţia poate determina dureri abdominale. La persoanele sănătoase, infecţia cu Rotavirus poate fi asimptomatică. Drept urmare, trebuie mers cu cei mici la medic în caz de diaree severă sau hemoragică, episoade frecvente de vomă cu durată mai mare de trei ore, febră (39.4°C) şi stare generală alterată, durere etc.

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662412 vizite | 57223 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

164197 vizite | 29475 comentarii

SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei

536059 vizite | 2877 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1433728 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1004446 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671816 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662412 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

580691 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.