Copiii răcesc des? Îi puteți imuniza cu vaccinul antigripal nazal
Sursa de Sănătate logo
Sfatul medicului

1049 vizite

19-11-2019

0 comentarii

Copiii răcesc des? Îi puteți imuniza cu vaccinul antigripal nazal

Articol publicat de Mirabela ŞERBĂNESCU

Tot mai mulţi părinţi au început să le administreze copiilor vaccinul antigripal nazal, pentru a-i proteja de virusurile gripale din sezonul rece. Majoritatea optează pentru această variantă pentru a scăpa de clasica înţepătură, de care fug toţi copiii. Potrivit dr. Ionela Popescu, medic pediatru, în acest fel, copilaşii pot fi imunizaţi antigripal şi scapă de injecţie.

La acest moment, vaccinul este disponibil în farmaciile constănţene şi, susţin specialiştii, este la fel de sigur ca şi cel administrat injectabil. Diferenţa este la preţ, acesta costând 100 de lei, aproape dublu faţă de celălalt. Trebuie precizat, însă, că acest vaccin este adresat copiilor cu vârsta de peste 2 ani.

„Este vorba despre un vaccin cu virus viu atenuat şi este destinat copiilor cu vârsta cuprinsă între 2 ani şi 18 ani. Acesta se foloseşte de foarte mult timp în Statele Unite ale Americii şi este disponibil acum şi pe piaţa din România. Pentru copiii care îl fac pentru prima dată, acesta va fi administrat în două doze, urmând ca, de anul viitor, ei să primească o singură doză”, a explicat medicul.

Acest vaccin este foarte important, mai ales că în colectivitate, atât în rândul preşcolarilor, cât şi în cel al elevilor ciclului primar, virusurile se transmit foarte uşor, iar bolile sunt transmise, mai departe, către ceilalţi membri ai familiei. Desigur, vaccinul se eliberează pe bază de prescripţie, iar recomandarea este să fie administrat sub supraveghere medicală, chiar dacă prospectul arată clar cum se foloseşte. Vaccinul se va pulveriza în fiecare nară. Imediat după administrarea unei jumătăţi de doză într-o nară, administraţi cealaltă jumătate de doză în cealaltă nară, imediat sau la scurt timp după aceea.

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662046 vizite | 57223 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

126753 vizite | 23534 comentarii

SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei

529828 vizite | 2685 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1432971 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1003127 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671760 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662046 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

579791 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.