Cursuri gratuite de educaţie sanitară pentru medicii de familie
Sursa de Sănătate logo

Physician Talking to Patient

Physician Talking to Patient
Sănătate

1203 vizite

16-03-2012

0 comentarii

Cursuri gratuite de educaţie sanitară pentru medicii de familie

Medicii de familie au lansat, săptămâna aceasta, o campanie naţională ce urmăreşte păstrarea stării de sănătate prin informarea corectă şi promovarea unui stil de viaţă sănătos. Campania „Să preţuim sănătatea” a fost demarată de Societatea Naţională de Medicina Familiei, prin portalul FormareMedicala.ro, pentru a preveni îmbolnăvirile şi pentru a asigura un bun management al bolilor cronice. În urmă cu trei ani, în România erau înregistrate aproximativ 3,5 milioane de persoane bolnave cronic, număr care poziţiona ţara noastră în topul clasamentelor europene, iar specialiştii estimează că numărul acestora s-a dublat în ultimii doi ani. „Principalele cauze pentru sănătatea precară a populaţiei sunt informarea deficitară, obiceiurile nesănătoase sau lipsa banilor. Medicii de familie îşi propun să combată aceste cauze prin informarea publicului larg, întâlniri cu organizaţiile pacienţilor, cât şi prin educaţie medicală continuă”, a declarat dr. Rodica Tănăsescu, preşedintele Societăţii Naţionale de Medicina Familiei. Prin urmare, în cadrul campaniei se vor publica noi cursuri gratuite pentru medicii de familie pe pagina de internet www.formaremedicala.ro. În plus, doctorii vor putea citi şi noi module de specializare în astm, hipertensiune arterială, herpes, virusuri şi vaccinare.

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

663154 vizite | 57223 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

221250 vizite | 36487 comentarii

SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei

543640 vizite | 2971 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1435069 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1008237 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671961 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

663154 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

581922 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.