Diatermia - soluţia ideală pentru a vă recupera sănătatea
Sursa de Sănătate logo
Sfatul medicului

610 vizite

10-09-2019

0 comentarii

Diatermia - soluţia ideală pentru a vă recupera sănătatea

Articol publicat de Mirabela ŞERBĂNESCU

Aţi avut probleme de sănătate şi acum aveţi nevoie de recuperare? În acest caz, trebuie să știți că recuperarea după perioade lungi de imobilizare, dureri de cap, ori sechele după diferite fracturi şi luxaţii se poate rezolva mult mai ușor decât credeați. În egală măsură, puteți scăpa și de contracturi musculare și chiar să urmați un tratament pentru cicatricile care vă supără sau alte afecţiuni.

Cum spuneam, soluții există. Pentru toate problemele enumerate există diatermia, o procedură care distribuie energie electromagnetică de frecvenţă înaltă în ţesutul dorit, care duce, ulterior, la încălzirea ţesutului selectat. Datorită acestei terapii, pacienţii experimentează ameliorarea durerii instant, relaxarea musculară, reducerea edemului, regenerarea ţesuturilor şi vindecarea.

„Diatermia medicală bipolară cu radiofrecvenţă este o metodă revoluţionară de recuperare, care determină bio-stimulare la nivel celular, declanşând procesul de regenerare prin forţele proprii ale organismului. Rezultatele de excepţie sunt atât în recuperarea articulară, cât şi în cea musculară şi osoasă, iar prin efectul anti-inflamator accentuat obţinut, durerea se diminuează până la dispariţie”, explică dr. Ionica Ciortan, medic Medicină Generală şi Integrativă.

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

661545 vizite | 57221 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

67172 vizite | 11556 comentarii

Cum ne pregătim sufleteşte pentru a avea un copil? Cum ne pregătim sufleteşte pentru a avea un copil?

17774 vizite | 1802 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1431816 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1001765 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671682 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

661545 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

578140 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.