Durerile de călcâi se vindecă fără intervenţii chirurgicale
Sursa de Sănătate logo
Sfatul medicului

790 vizite

05-06-2020

0 comentarii

Durerile de călcâi se vindecă fără intervenţii chirurgicale

Articol publicat de Mirabela ŞERBĂNESCU

Fiecare kilometru parcurs pe jos înseamnă o forţă enormă pentru picioarele noastre. Deşi ele rezistă, în general, la încărcături serioase, o presiune prea mare le poate forţa dincolo de limite. Ca urmare, atunci când călcaţi apăsat pe suprafeţe dure, în timpul practicării sporturilor sau când purtaţi încălţăminte care irită ţesuturile moi, poate apărea durerea de călcâi. Aceasta este cea mai des întâlnită boală care afectează piciorul şi glezna.

Potrivit doctorortoped.ro, un călcâi dureros se vindecă, de regulă, de la sine, fără a fi necesară intervenţia chirurgicală, dacă se asigură repausul adecvat.

Cu toate acestea, multe persoane încearcă să ignore simptomele timpurii ale durerii de călcâi şi continuă să desfăşoare activităţile care au cauzat-o. În aceste condiţii, trebuie să ştiţi că, dacă veţi continua să vă sprijiniţi pe călcâiul dureros, afecţiunea se va agrava şi poate degenera într-o afecţiune cronică ce poate conduce la rândul sau la şi mai multe probleme.

În concluzie, dacă simţiţi durere, consultaţi imediat doctorul ortoped pentru a stabili cauza şi a vi se administra tratamentul corespunzător. Spuneţi-i exact ce simţiţi, unde şi de cât timp. Medicul vă va examina călcâiul, căutând semne de sensibilitate crescută (durere la atingere superficială) şi inflamaţie. Totodată, el vă poate cere să faceţi câţiva paşi, să staţi într-un picior sau vă va face alte teste care vor ajuta la identificarea cauzei durerii de călcâi.

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662025 vizite | 57223 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

123961 vizite | 23088 comentarii

SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei

529349 vizite | 2641 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1432943 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1003068 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671758 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662025 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

579735 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.