A început eliberarea de reţete în format electronic
Sursa de Sănătate logo

retete16

retete16
Ştiri medicale

583 vizite

03-07-2012

0 comentarii

A început eliberarea de reţete în format electronic

Medicii au început de ieri să elibereze reţete în format electronic. Odată cu implementarea acestui sistem, Casa Naţională de Asigurări de Sănătate speră ca fondurile alocate sănătăţii să fie gestionate mai uşor. Reprezentanţii CNAS au estimat că cel puţin 10 la sută dintre reţetele acordate luna aceasta vor fi prescrise în noul sistem, urmând ca în două – trei luni să se ajungă la 40 -50 de procente. Pe de altă parte, reamintim că membrii Colegiului Medicilor din România nu susţin introducerea obligatorie a reţetei electronice. Aceştia sunt de părere că noua formulă va bulversa sistemul de sănătate. „Sunt mulţi medici care ori nu au dotarea tehnică, ori nu au instruirea făcută şi nu au posibilitatea de a pune în practică prescripţia electronică. Pe de altă parte, pacienţii vor alerga de la o farmacie la alta pentru a obţine medicamentele care au fost prescrise de medic”, a afirmat, ieri, dr. Vasile Astărăstoae, preşedintele Colegiului Medicilor.

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662017 vizite | 57223 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

123508 vizite | 23018 comentarii

SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei

529232 vizite | 2633 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1432939 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1003042 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671757 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662017 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

579725 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.