Medicii de familie refuză distribuirea cardurilor de sănătate
Sursa de Sănătate logo

card sanatate

card sanatate
Ştiri medicale

820 vizite

19-07-2013

0 comentarii

Medicii de familie refuză distribuirea cardurilor de sănătate

Articol publicat de Andreea Năstase
Medicii de familie spun că nu vor distribui cardul de sănătate, considerând că acest proiect trebuie să se desfăşoare integral prin iniţiatorul lui, Casa de Asigurări.
Totodată, cititoarele de carduri nu pot fi cumpărate de medicii de familie, acestea fiind de asemenea incluse în proiectul CNAS. Potrivit Sindicatului Naţional al Medicilor de Familie, cititoarele de carduri compatibile trebuie cumpărate de către CNAS, printr-o licitaţie naţională, transparentă, urmând să fie date în folosinţa medicilor de familie printr-un contract. Medicii consideră că proiectul cardului este al CNAS si nu al medicilor de familie. Prin urmare, Casele de Asigurări ar trebui să se ocupe de distribuirea cardului, ce reprezintă un document de identificare care conform legii poate fi eliberat titularului doar CNAS. Medicii de familie au obiecţii şi asupra datelor ce vor fi incluse pe card. Ei consideră că acordul privind donarea de organe este conţinut deja, conform legii în Registrul naţional al donatorilor de organe, ţesuturi şi celule, gestionat de Ministerul Sănătăţii şi Agenţia Naţională de Transplant, iar grupa sanguină şi RH nu sunt căutate pe card în cazul unei transfuzii, chiar într-o situaţie de urgenţă, de medicii care se ocupă de pacientul respectiv. Mai mult, pacientul va trebui să plătească efectuarea grupei sanguine şi declaraţia notarială privind donarea, acestea nefiind acoperite de asigurare, susţin medicii de familie.  
Taguri articol: card sanatate stiti medicale

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

661379 vizite | 57217 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

47510 vizite | 8803 comentarii

Cum ne pregătim sufleteşte pentru a avea un copil? Cum ne pregătim sufleteşte pentru a avea un copil?

17541 vizite | 1786 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1431279 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1001452 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671637 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

661379 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

577658 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.