Mierea de hrișcă ajută la reducerea nivelului de colesterol din sânge
Sursa de Sănătate logo
Remedii naturiste

58 vizite

28-10-2024

0 comentarii

Mierea de hrișcă ajută la reducerea nivelului de colesterol din sânge

Articol publicat de Mirabela ŞERBĂNESCU

Mierea de hrișcă este un produs extrem de hrănitor, făcut de albinele care colectează nectarul din florile acestei plante. Este bine de știut că produsul nu este la fel de dulce precum alte soiuri de miere, dar este mai bogat în ce privește conținutul anumitor antioxidanți, așa că ar putea fi mai benefică pentru sănătate, în comparație cu alte tipuri de miere, considerate mai dulci. Un alt lucru pe care trebuie să îl rețineți este că hrișca este bogată în vitamine și este considerată un aliment foarte sănătos, așa că nu este de mirare că ea este foarte benefică.

Cercetările arată că ea ajută la reducerea nivelurilor colesterolului în sânge, lucru care poate contribui la sănătatea inimii și care ar putea chiar să scadă tensiunea arterială. Asta nu înseamnă că, dacă aveți colesterolul mărit, trebuie să mâncați cât mai multă miere ca să vă scadă. Medicii spun că mierea este doar unul dintre alimentele care ajută la scăderea colesterolului, dar nu trebuie consumată în exces, cum de altfel nu este recomandat niciun aliment sau produs. Un studiu a analizat în special folosirea mierii de hrișcă pe post de tratament pentru crizele nocturne de tuse în cazul copiilor, tuse cauzată de infecții respiratorii, cum ar fi răcelile.

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662020 vizite | 57223 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

123620 vizite | 23038 comentarii

SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei

529262 vizite | 2638 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1432940 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1003052 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671757 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662020 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

579727 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.