Netratată, uveita poate duce la orbire
Sursa de Sănătate logo
Boli şi afecţiuni

3089 vizite

04-03-2017

0 comentarii

Netratată, uveita poate duce la orbire

Articol publicat de Mirabela ŞERBĂNESCU

Uveita reprezintă un tip de inflamaţie oculară care afectează învelişul mijlociu al globului ocular, numit tract uveal. Aceasta poate avea multiple cauze inflamatorii, infecţioase, parazitare, bacteriene, fungice şi poate fi produsă de focare infecţioase de vecinătate, cum ar fi un abcesul dentar, o sinuzită sau infecţii la distanţă, precum infecţiile urinare sau genitale.

„Uveita este o afecţiune foarte gravă, iar dacă nu este tratată, poate duce la orbire. Trebuie menţionat că aceasta apare şi în bolile reumatologice. Desigur, există un set de analize pe care noi îl recomandăm pacienţilor care se prezintă cu uveită, analize uzuale de sânge, teste serologice, sifilis, HIV etc.

Ca tratament, până ce vin rezultatele analizelor, acestora li se administrează un tratament cu antibiotice cu spectru larg. Tratamentul durează, în medie, cinci zile, dar ei continuă să se trateze apoi şi acasă”, ne-a declarat dr. Ana Maria Stoica, medic oftalmolog.

Aceasta a mai spus că boala se manifestă prin dureri oculare, înroşirea ochilor, scăderea acuităţii vizuale, fotofobie.

În privinţa durerii, aceasta debutează de multe ori brusc. „Unii pacienţi nu se află, însă, la primul episod al bolii, pentru că uveita poate fi recidivantă ori în această situaţie, după ce simt şi cel mai mic disconfort, ei se prezintă imediat la medic. Totodată, au fost pacienţi pe care i-am consultat pentru uveită şi au fost ulterior diagnosticaţi cu tuberculoză sau sifilis. Altora, în schimb, lis-au descoperit spondilite anchilozante, pentru care li s-a recomandat tratament de spe-cialitate”, a explicat specialistul.

Tratamentul local presupune administrarea de picături pentru a reduce inflamaţia şi/sau infecţia la nivelul globului ocular şi pentru a preveni complicaţiile.

De multe ori, însă, este necesară asocierea injecţiilor perioculare cu antiinflamator steroidian, acestea având rolul de a grăbi rezoluţia procesului inflamator.

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662029 vizite | 57223 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

124599 vizite | 23161 comentarii

SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei

529491 vizite | 2644 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1432951 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1003084 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671760 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662029 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

579747 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.