Primăvara poate provoca o mulțime de dezechilibre în organism
Sursa de Sănătate logo
Ştiri medicale

80 vizite

24-04-2025

0 comentarii

Primăvara poate provoca o mulțime de dezechilibre în organism

Articol publicat de Mirabela ŞERBĂNESCU

Primăvara este întotdeauna un sezon de tranziție care poate provoca multiple dezechilibre în organism. Astfel, fluctuațiile de temperatură și umiditate, precum și expunerea mai crescută la alergeni din acest sezon pot amplifica simptomele unor afecțiuni. De exemplu, în sezonul de primăvară, apar frecvent exacerbări ale simptomelor astmului, susțin specialiștii. Concentrația de polenuri din aer crește, iar ele pot irita căile respiratorii, declanșând crize astmatice. Totodată, ploile și umiditatea crescută favorizează dezvoltarea mucegaiului, care este un alt factor iritant pentru persoanele cu astm. De asemenea, tranziția de la frig la căldură poate afecta căile respiratorii, dar și tensiunea arterială, care este influențată, uneori, și de schimbările bruște ale vremii. În același timp, vasele de sânge pot reacționa la modificările bruște de umiditate, presiune atmosferică, cer înnorat sau vânt la fel cum reacționează la temperaturile scăzute. Medicii susțin că venirea primăverii poate afecta și odihna, iar persoanele cu tulburări de somn preexistente sunt mai vulnerabile la aceste schimbări. Zilele au devenit mai lungi, iar expunerea prelungită la lumină poate întârzia secreția de melatonină, ceea ce face mai dificilă adormirea.

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662440 vizite | 57223 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

166299 vizite | 29799 comentarii

SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei

536444 vizite | 2880 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1433800 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1004526 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671821 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662440 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

580757 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.