Şanse de realizare a primului Centru de Reabilitare Respiratorie din Dobrogea
Sursa de Sănătate logo

spital tbc palazu mare

spital tbc palazu mare
Ştiri medicale

1226 vizite

30-06-2013

0 comentarii

Şanse de realizare a primului Centru de Reabilitare Respiratorie din Dobrogea

Proiectul privind realizarea „Primului Centru de Reabilitare Respiratorie din Sud-Estul României”, depus de reprezentanţii Spitalului Clinic de Pneumoftizilogie în cadrul programului „Împreună pentru fiecare”, derulat de Rompetrol, s-a situat pe locul 9 dintr-un total de 37 de proiecte. Proiectul a cumulat 5.102 puncte, dintre care 25% reprezintă voturile din partea populaţiei, iar restul punctajul acordat de un juriu format din reprezentanţi Rompetrol şi specialişti din mediul ONG. În evaluare, s-a ţinut cont de motivaţia socială, numărul persoanelor influenţate de problema respectivă, numărul voluntarilor din comunitate care se pot implica în soluţionarea problemei. Proiectul câştigător va fi anunţat pe 8 iulie, până atunci reprezentanţii comisiei de jurizare urmând să facă şi o vizită în teren. Reamintim că, în cadrul Spitalului TBC din Palazu Mare, sunt trataţi, anual, aproximativ 3.000 de pacienţi, dintre care în jur de 1.000 diagnosticaţi cu astm şi bronhopneumopatie obstructivă cronică (BPOC) au nevoie de reabilitare respiratorie. De terapia necesară ar putea să beneficieze în cadrul centrului, în prezent ei fiind nevoiţi meargă la Bucureşti, Iaşi sau Timişoara. Pentru realizarea centrului, medicii au nevoie de 100.000 de lei.
Taguri articol: Spitalul Clinic de Pneumoftizilogie Constanta spitalul TBC stiri medicale

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662004 vizite | 57223 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

122742 vizite | 22885 comentarii

SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei

529056 vizite | 2617 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1432914 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1003002 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671756 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662004 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

579701 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.