A scăzut numărul deceselor cauzate de virusul HIV!
Sursa de Sănătate logo

hiv-1353454269

hiv-1353454269
Ştiri medicale

1003 vizite

21-11-2012

0 comentarii

A scăzut numărul deceselor cauzate de virusul HIV!

Anul acesta, se împlinesc cinci ani de activitate a centrului Român de HIV - SIDA. Tot cu cinci procente a scăzut şi procentul deceselor faţă de anii precedenţi, deşi numărul celor infectaţi a reprezentat o creştere de peste un milion de persoane. Reprezentanţii centrului, împreună cu cei ai Ministerului Sănătăţii, au elaborat încă din această toamnă o strategie care vizează intervalul dintre 2013 şi 2016, de monitorizare a activităţilor de depistare precoce şi de testare rapidă a populaţiei. Numărul celor aflaţi în evidenţa medicală din România este de peste nouă mii de persoane infectate. De aceea, centrul continuă campaniile de informare, educare şi comunicare în domeniul HIV-SIDA.    
Taguri articol: stiri medicale hiv sida

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

661956 vizite | 57223 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

118911 vizite | 22275 comentarii

SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei

527906 vizite | 2584 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1432824 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1002853 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671750 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

661956 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

579599 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.