Sportul contribuie la evitarea stărilor depresive și a anxietății
Sursa de Sănătate logo
Sfatul medicului

49 vizite

17-01-2025

0 comentarii

Sportul contribuie la evitarea stărilor depresive și a anxietății

Articol publicat de Mirabela ŞERBĂNESCU

Sportul a fost dintotdeauna o sursă de sănătate și de echilibru și nu degeaba se recomandă să faceți mișcare în mod regulat. Pe lângă faptul că ajută la menținerea unei greutăți normale și contribuie la o mai bună stare de sănătate fizică, sportul este util și pentru a gestiona depresia. Oamenii de știință au constatat că practicarea sportului în mod regulat, în special a exercițiilor cardio, poate schimba biologia creierului și poate contribui la evitarea stărilor depresive și a anxietății.

Potrivit specialiștilor, exercițiul moderat pare să aibă, de asemenea, efecte antiinflamatorii, reglând sistemul imunitar. Acest lucru este deosebit de important, având în vedere studiile care arată rolul potențial al inflamației în stările de anxietate și depresie. Mai mult decât atât, există dovezi ale efectelor pozitive ale exercițiilor fizice asupra neurotransmițătorilor - substanțe chimice ale creierului care trimit semnale între neuroni - dopamină și endorfine. Ambele substanțe au un rol deosebit de important în obținerea motivației și a unei dispoziții pozitive.

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

661435 vizite | 57220 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

52350 vizite | 9508 comentarii

Cum ne pregătim sufleteşte pentru a avea un copil? Cum ne pregătim sufleteşte pentru a avea un copil?

17574 vizite | 1787 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1431391 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1001546 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671652 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

661435 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

577764 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.