Terapia „Bowen” vă redă sănătatea
Sursa de Sănătate logo
Sfatul medicului

1069 vizite

13-12-2018

0 comentarii

Terapia „Bowen” vă redă sănătatea

Articol publicat de Mirabela ŞERBĂNESCU

Terapia „Bowen” este o metodă, relativ nouă, apărută pe piaţă, cu ajutorul căreia se încearcă reechilibrarea neuro-musculară şi se lucrează, în principal, prin sistemul nervos, asupra sistemelor osos şi muscular. Astfel, printr-un număr de mişcări delicate, practicate cu degetele, asupra muşchilor şi ţesuturilor articulare, se transmit mesaje în interiorul corpului, de reactivare a memoriei celulare, a unei stări ideale, de relaxare şi echilibru.

Odată ce s-a realizat relaxarea totală a corpului, se activează abilitatea proprie organismului de a redresa orice problemă a corpului şi a minţii, prin readucerea acestora la echilibru şi armonie.

Altfel spus, terapia „Bowen” este un concept nou în manipularea corporală, care nu derivă şi nici nu este similară nici unei alte modalităţi de abordare fizică. Potrivit terapeutului Laura Simineanu, diversitatea tehnicii „Bowen” este imensă, ea putând trata infertilitatea, problemele legate de sarcină şi chiar bebeluşii.

„Greţurile matinale, starea de oboseală, durerile de spate, sciatica, durerile în zona gâtului şi a umerilor, disconfort în zona pieptului, dureri de picioare, glezne şi picioare umflate, constipaţia, hemoroizii, schimbările de dispoziţie, acneea, toate sunt manifestări ce se pot instala în timpul sarcinii. Pentru toate acestea, există terapia „Bowen”, a declarat specialistul.

Taguri articol: sfatul medicului terapia bowen

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662067 vizite | 57223 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

129280 vizite | 24050 comentarii

SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei

530319 vizite | 2714 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1432985 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1003179 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671762 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662067 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

579824 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.