Trosnirea gâtului nu este un obicei benefic
Sursa de Sănătate logo
Sfatul medicului

190 vizite

27-12-2022

0 comentarii

Trosnirea gâtului nu este un obicei benefic

Articol publicat de Mirabela ŞERBĂNESCU

Multe persoane au obiceiul de a-și trosni gâtul deoarece au senzația de eliberare a presiunii sau a rigidității din zona cervicală. Din păcate, specialiștii avertizează populația că ceea ce începe ca o încercare de a reduce tensiunea în zonă se transformă adesea într-un tic care ajunge să fie dăunător. De ce? Pentru că gâtul este o zonă a corpului care poate genera probleme la un moment dat în viață. La ora actuală, se estimează că 20% dintre adulți vor experimenta durere sau tensiune în această zonă. Simptomele cu care se confruntă oamenii sunt: durere, senzație de tensiune, limitare și durere la mișcările capului. Acestora li se adaugă sunetele ciudate la mișcarea gâtului, amorțeala sau slăbiciunea de la nivelul membrelor superioare. Alți pacienți simt o tensiune la nivelul gâtului, care poate duce la dureri de cap.

Partea bună este că, indiferent de tipul durerii, cauzele care provoacă durere sau tensiune în zona cervicală sunt adesea benigne. Ce daune poate produce acest obicei? Unele dintre principalele daune care pot apărea sunt următoarele: afectarea rădăcinii nervoase, ruperea unui vas de sânge și apariția unui accident vascular cerebral, tensiune sau contractură musculară, osteoartrită.

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662274 vizite | 57223 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

148975 vizite | 27949 comentarii

SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei

534295 vizite | 2816 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1433383 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1003943 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671800 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662274 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

580427 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.