Tuberculoza are o rată a mortalităţii îngrijorătoare
Sursa de Sănătate logo
Sfatul medicului

1655 vizite

25-03-2016

0 comentarii

Tuberculoza are o rată a mortalităţii îngrijorătoare

Ieri, 24 martie, a fost marcată Ziua Mondială a Tuberculozei, în întreaga lume. Tuberculoza este o boală infecţioasă care afectează în primul rând plămânii, dar poate afecta şi alte părţi ale corpului, cum ar fi oasele, rinichii sau ganglionii limfatici. Aceasta se manifestă prin tuse puternică persistentă, febră, oboseală, lipsa poftei de mâncare, scădere în greutate şi respiraţie greoaie.

Ţara noastră se află printre primele ţări din topul european, cu o rată a mortalităţii foarte mare, potrivit statisticilor.

„În România, numărul cazurilor noi de TBC a ajuns în anul 2014 la 12.498. Ca număr de decese din cauza tuberculozei, în 2014 s-au înregistrat 1.125 de cazuri, dintre care 876 bărbaţi şi 249 femei. Ţara noastră are o rată a mortalităţii prin tuberculoză de 6,4% la fiecare 1000.000 de locuitori, peste media europeană, care este de 5,4% şi se clasează pe locul 6 în Europa, din 17 ţări”, potrivit dr. Loti Popescu, purtător de cuvânt DSPJ Constanţa.

Sistemul de sănătate din România luptă pentru reducerea şi prevenţia cazurilor de deces cauzate de tuberculoză prin programe şi campanii naţionale de sănătate. Campaniile au scopul de a permite populaţiei să participe la controlul şi la eradicarea tuberculozei. DSPJ Constanţa, coordonează desfăşurarea activităţilor de Educaţie pentru Sănătate, în cadrul campaniei actuale.

Taguri articol: sfatul medicului tuberculoză

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

661973 vizite | 57223 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

119725 vizite | 22375 comentarii

SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei

528237 vizite | 2592 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1432852 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1002884 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671753 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

661973 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

579624 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.