Utilizarea dinţilor ca instrument duce la uzarea acestora
Sursa de Sănătate logo
Sfatul medicului

1497 vizite

30-05-2017

0 comentarii

Utilizarea dinţilor ca instrument duce la uzarea acestora

Folosirea dinţilor pentru ruperea foliei de la cadouri, pentru deschiderea unui sticluţe cu lac de unghii sau pentru spargerea alimentelor tari (nuci, sâmburi etc.) poate fi un obicei traumatizant pentru ei, în unele cazuri provocând chiar distrugerea acestora.

„Cu siguranţă, cea mai bună alegerea este folosirea unei foarfece, a unui cleşte sau a unui cuţit în locul dinţilor, pentru a menţine integritatea lor”, spune specialistul ortodont, Mihaela Dan.

Aşadar, pentru a avea o bună sănătatea orală, pe lângă rutina zilnică de îngrijire este necesar să identificăm şi acele obiceiuri care dăunează dinţilor.

Pe cele mai multe dintre ele le facem zilnic, uneori fără a fi constienţi de ele sau de impactul pe care îl au asupra danturii, iar eliminarea lor ne va ajuta să menţinem un zâmbet frumos şi să mergem cât se poate de rar la stomatolog.

Taguri articol: sfatul medicului alimente orală stomatolog mihaela dan sănătatea dinţi

Comentează aici

Articole recomandate

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662378 vizite | 57223 comentarii

Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială Mătasea de porumb poate reduce glicemia și tensiunea arterială

160890 vizite | 29052 comentarii

SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei SARCINA PE SĂPTĂMÂNI - totul despre evoluţia copilului şi a gravidei

535692 vizite | 2824 comentarii

Top 5 articole

Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate? Care sunt condiţiile pentru a deveni coasigurat la sănătate?

1433638 vizite

Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani" Noul sindrom care face ravagii printre copii. "Se manifestă foarte des la copiii cu vârste între 1 şi 12 ani"

1004380 vizite

Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate Căpşunile, o adevărată porţie de sănătate

671810 vizite

Cum scăpăm de durerea în gât Cum scăpăm de durerea în gât

662378 vizite

HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016 HYDRA Deluxe SPA - tratamentul must-have al verii 2016

580618 vizite

înapoi sus Vezi varianta de desktop
Sfatul medicului, boli şi afecţiuni, terapii alternative, dietă şi nutriţie - Revista de sănătate Cuget Liber. Pentru o viaţă sănătoasă.