
Bombardaţi din toate părţile de o serie întreagă de informaţii, privind îngrijirea corectă şi creşterea celor mici, părinţii încep să pună sub semnul întrebării fiecare decizie pe care trebuie să o ia şi fiecare manifestare, de multe ori naturală, a bebeluşului. Încă din primele clipe de viaţă ale bebeluşului apar, inevitabil, şi primele griji ale părinţilor.
Cele mai importante sfaturi vin însă din partea specialiştilor, cei care pot demonta miturile ce au împânzit internetul sau se transmit prin viu grai la locurile de joacă. Unul dintre miturile cel mai des întâlnite, care ţine de dezvoltarea motorie a bebeluşului şi pe care părinţii ar trebui să îl uite este cel care spune că bebeluşul trebuie înfăşat foarte strâns, pentru a-i proteja coloana vertebrală şi pentru a nu i se curba picioruşele.
„În realitate, bebeluşii au coloana vertebrală foarte solidă şi nu este nevoie să le înfăşurăm corpul în exces. Sugarul are nevoie de libertate de mişcare, încă din primele zile de viaţă. O înfăşare în exces împiedică dezvoltarea normală a copilului, aşa că se recomandă o îmbrăcăminte comodă, care să-i asigure un confort termic bebeluşului. Înfăşarea determină o poziţie nefirească pentru articulaţia şoldului. Este perfect normal şi sănătos ca sugarul să stea cu picioarele cât mai desfăcute, cât mai libere”, explică kinetoterapeutul Gabriela Nedel.